St. Catherine of Bologna
 
  • Art-Acrylic - First PlaceTranscend by Victoria Butler
  • Art-Acrylic - Second PlaceTrumpet by Caroline Bogush
  • Art-Acrylic - Third PlacePlace Du Tertre by Claude Harrington
  • Art-Drawing - First Place and Judges Choice AwardWard-Ryerson-Paterson House, Autumn by Paula Madawick, CPSA
  • Art-Drawing - Second Place and Judges Choice AwardRoman Candle by Kelly Adair Rose
  • Art-Drawing - Third PlaceGolden Eagles by Karen Calabrese
  • Art-Drawing - Honorable MentionA Roof Above Your Head by Morgan Taylor
  • Art- High School - First PlaceOcean Wave by Elena Sorce
  • Art- High School -Second PlaceUntitled Man by Jordan Rockwell
  • Art- High School - Third PlaceLiquid Iron by Austin John Doby
  • Art- High School - Honorable MentionDean Winchester by Elena Sorce
  • Art- High School - Honorable MentionMay Lillies by Katherine McNaught
  • Art- Mixed Media - First PlaceThe Crowd by Patricia Ley
  • Art- Mixed Media - Second PlaceThe House Protects the Dreamer by Dianna Mammone
  • Art- Mixed Media - Third PlaceOne with Nature by Gail Lino
  • Art-Oils - First PlaceCalm Seas Prosperous Journey by Marcia Rieff
  • Art-Oils - Second PlacePhilosophy of Religion by Alex Thijssens
  • Art-Oils - Third PlaceBeyond the Fence by Lisa Falconieri
  • Art-Oils - Honorable MentionGenerations by Ariadne Scibette
  • Art-Oils - Honorable MentionSun Flowers by Diana Gibson
  • Art-Oils - Honorable MentionMary & Baby Jesus after Murillo by Ivan Velasquez
  • Art-Oils - Honorable MentionThe Journey by Lisa Falconieri
  • Art-Pastels - First PlacePurple Harmony by Donna Gratkowski
  • Art-Pastels -Second PlaceThe Cowboy by Nancy Rapp
  • Art-Pastels - Third PlaceFogged In by Beth Varkala
  • Art-Pastels - Honorable MentionPowerful by Donna Gratkowski
  • Art-Pastels - Honorable MentionUntitled Landscape by Heidi Rockwell
  • Art-Sculpture - First PlaceHope by Jack Dykstra
  • Art-Sculpture - Second PlaceAfrican Princess by Patti Munier
  • Art-Sculpture - Third PlaceThe Piers by Christine Kochka
  • Art-Sculpture - Honorable MentionSeven Years by Jack Dykstra
  • Art-Sculpture - Honorable MentionBird on a Perch by Christine Kochka
  • Art-Watercolor - First PlaceMaine Tranquility by Marcia Riefe
  • Art-Watercolor - Second PlaceOcean City Boardwalk by Mary Ann Burton
  • Art-Watercolor - Third PlaceLillies by Vi Shipley
  • Art-Watercolor - Honorable MentionHobie Cats, Ocean City by Maryann Burton
  • Best in Show for ArtIron Works 1 by Laianna Ferruggia
  • Judges Choice Award - Adult ArtRainy Day in Portland by Beth Varkala
  • Judges Choice Award -  K-8 ArtThe Copper Vase by Kendra Lee Carroll
2009-2016 St Catherine's Patron of the Arts Association